Share
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מדד החוסן הכלכלי-תעסוקתי של משקי הבית בישראל

כשאבי היה בן חמישים וקצת, פרצה לעולם האדריכלות תוכנת המחשב אוטוקאד ושינתה את פני המקצוע לעד. אבי, שהיה אומן בנשמתו וגדל על ברכי השרטוט הידני, מצא את עצמו כמעט בן רגע לא רלוונטי במובנים רבים לשוק העבודה שבו בנה קריירה במשך שנים. הצורך להמציא את עצמו מחדש, לרכוש מיומנויות טכנולוגיות ולהתמודד עם עוצמת הפגיעה הותירו בי את חותמם והדגימו לי את החשיבות של למידה מתמשכת לאורך החיים והערך בפתיחות להמציא את עצמך מחדש במהלך הקריירה.  

המשבר הנוכחי וההשלכות התעסוקתיות הדרמטיות שלו על כולנו מכריח אותנו לחשב מסלול מחדש כאינדיבידואליים, כקהילה וכמדינה. בימים אלו בהם אנו תוהים מה ילד יום, חברתי לשותפים מקצועיים ועשינו את הצעד הראשון ביוזמה שמטרתה לסייע לכל אחד ואחת לחשב את המסלול שיקפיץ אותם קדימה.

במסגרת חישוב מסלול מחדש לבניית חוסן תעסוקתי, אנחנו משיקים כלי חדש – מדד החוסן הכלכלי-תעסוקתי של משק בית בישראל, מדד המציב במרכז את משק הבית וטובתו. הרעיון הוא זיהוי החסמים המקשים על צמיחתו של משק הבית ומתן דרכים והמלצות להסרתם של חסמים אלו ולניצול ההזדמנות לפתיחתם של אופקים חדשים. 

המטרה שלנו ביצירת מדד החוסן הכלכלי-תעסוקתי היא לבנות עבור כל משק בית את הרמזור שלו. לתת חיווי פשוט האם האור הוא אדום בוהק, צהוב מהבהב או ירוק, לגבי שלושה מימדים עיקריים –

  • חוסן כלכלי (המתייחס ליכולת האובייקטיבית והנפשית להתמודד עם פגיעה כלכלית בלתי צפויה)
  • כושר תעסוקה (המתייחס לקיומם של תנאים המאפשרים יציאה לעבודה או עבודה מרחוק, לרבות הצורך במסגרות לילדים, נגישות תחבורתית, תשתיות תקשורת ומחשוב ועוד)
  • גמישות תעסוקתית (קיומם של תנאים תומכים למציאת עבודה חדשה, בדגש על מיומנויות נדרשות על מנת להרחיב את ההתאמה הפוטנציאלית למספר רחב ככל הניתן של מעסיקים, ומידת המוכנות הנפשית לשינוי).

משקי הבית שיתחברו למוצר וימלאו את השאלון יקבלו הכוונה למידע ושירותים מותאמים עבורם לפיתוח החוסן הכלכלי-תעסוקתי שלהם, כגון ייעוץ פיננסי לגבי ניהול הוצאות משק הבית, התמודדות עם חוב, ייעוץ תעסוקתי או הכוונה להכשרות מקצועיות.

אני קוראת למשקי הבית, לקובעי מדיניות ממשלתיים, לרשויות מקומיות, לחברות ולארגונים מהמגזר השלישי לעשות שימוש במדד. חבריי ואני לא מתכוונים לעצור במדידה אלא לקדם עשייה. ככל שנבין יותר לעומק את החסמים המונעים ממשקי בית מסוגים שונים לבנות חוסן, כך נוכל כולנו יחד לפעול טוב יותר להסרת חסמים אלו. קובעי מדיניות ורשויות מקומיות יוכלו לעשות שימוש בניתוחים של המידע, על מנת לכוון טוב יותר תקציבים ממשלתיים ועירוניים לטובת מהלכים שיתרמו לשיפור מצבם של משקי בית בסגמנטים שונים ולעקוב אחר מידת הצלחתם של מהלכים אלו. מעסיקים יוכלו

אנחנו רוצים אתכם כשותפים לדרך שלנו. אנחנו פונים אליכם כישראליות וישראלים ומבקשים מכם למלא את השאלון ולבנות לעצמכם מחוון משפחתי, להיות פרואקטיביים בנקיטת צעדים לשיפור מצבכם ולקחת חלק בבניית תצרף החוסן הישראלי. אנחנו קוראים לקובעי מדיניות ולרשויות המקומיות לעשות שימוש נכון ומדיד בכספי ציבור המופנים להתאוששות מהמשבר, ולסקטור העסקי להירתם למאמץ למען העובדים שלכם והקהילה כולה. כי באנו לבנות יחד.